Underrede i gjutjärn lackerat i silverfärg. Märkt Erikssons Mek. Verkstad Stockholm. Skiva i vit- och gråmarmorerad marmor. Höjd 73, längd 96 och bredd 52 cm.
Ursprungligen med träribbor nedtill. Skivan senare och med nagg och repor samt borrhål. Slitage och rost.