Målad metall. Etikettmärkta Järnums Slöjdfabrik Made in Sweden. Genombruten rygg. Höjd 94 cm.
Slitage, anlöpningar, rost, skador, färgbortfall, märken. Tyget med skador och revor, smuts, märken och fläckar. Ej original klädsel.