VAS, glas. "Höst", Vicke Lindstrand Kosta, 1950-tal.
Tillplattad oval form. Dekor i underfångsteknik av träd i mörkviolett och flygande löv i orange, grönt och gult. Signerad Kosta LU 2010. Höjd ca 17 cm.
Smärre repor och slitage. Invändigt med svag beläggning i botten.