Online-teemahuutokaupat
Ceramic design by Kyllikki Salmenhaara E1118
Huutokauppa:
Carl Oscar Borg – Depicter of the American West F582
Huutokauppa:
Franco Costa F574
Huutokauppa:
A Worldwide Private Collection F579
Huutokauppa:
Japanese Prints & Works of Art F511
Huutokauppa:
Classical Antiques F577
Huutokauppa:
Helsinki Winter Sale F504
Huutokauppa:
Modern Art & Design 660
Huutokauppa: 19.−20. marraskuuta 2024
Important Winter Sale 661
Huutokauppa: 11.−13. joulukuuta 2024

Rosenthal

(Saksa, Syntymävuosi 1879)
Rosenthal
(Saksa, Syntymävuosi 1879)

SERVISDELAR, 45st, porslin, mestadels "Barocco", Versace för Rosenthal.

Några delar "Medusa", "Médallion Méandre Marron", "Méandre d'Or".
1+1 runda uppläggningsfat diameter 31cm.
10 förrättstallrikar diameter 22,5cm.
4 djupa tallrikar diameter 22,5cm.
6 assietter diameter 18,5cm.
2+1 buljongkoppar på fat.
1 skål.
2+3 mockakoppar på fat (1 extra fat).
3 koppar med fat (1 extra fat).
8 mattallrikar diameter 27cm.
1+1 ovala uppläggningsfat.
1 terrin med lock.

1 uppläggningsfat med borrhål för upphängning. Smärre slitage. Enstaka nagg.

Lähtöhinta
8 000 SEK
Kuvan käyttöoikeudet