SPEGEL, gustaviansk, 1700-talets slut.
Förgylld och bronserad. Genombrutet krön med dekor av räfflad medaljong samt krönande kärve. 76,5x28cm.
Slitage. Krackelering och färgbortfall. Renoverad och kompletterad bl.a. senare spegelglas, krön och dekordelar. Fläckar.