Mässing. Rektangulär skiva i rökfärgat glas. Längd 146, bredd 86, höjd 47 cm.
Bruksslitage, mässingen med repor och smärre fläckar, skivan med smärre repor. Skivan med obetydlig kantnagg på undersidan.