Ek. Nedfällbar skrivklaff med bakomliggande skrivinredning. Fem lådor under skrivklaff. Beslag av mässing. Bredd 122. Djup 53. Höjd 104.
Slitage, repor och märken. Fläckar. Kompletterad med några senare listbitar. Lås saknas i nedre lådan. Torrsprickor. Nyckel saknas.