KARMSTOLAR, 2 stycken, gustavianska Stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Förgyllda. Snidad dekor av bl a fleuroner och tandstavslist. Kannelerade ben. En etikettmärkt med Stockholms stolmakarämbetes sigill. Klädda i gråbrunt tyg. Höjd ca 96 cm.
Slitage och färgbortfall. Nötningar. Förstärkta. Sargar med spikhål efter klädsel.