Universal Messbrille. Träschatull med instrument för synundersökning. Slipade glas, bågar m.m. Schatullets mått Längd 39, bredd , 36, höjd 5 cm. Låda med provglasögon medföljer.
Slitage. Repor. Delar saknar. Provbågar rostanlupna.