Betsat trä. Bordet längd 89, bredd 57 och höjd 74 cm. Stolarna med stoppad sits och delvis stoppad rygg. Stolarna märkta Thonet.
Slitage. Repor och märken. Slitet tyg på stolarna. Fläckar.