Ur med dekor av lok på baksidan, märkt Remontior ancre Ligne-Droite. Ur märkt A. W. W. Co. Waltham Mass., stämplad AB, Birmingham, 1896. Båda med urtavla i emalj. L 7-10. Nyckel finns.
Slitage. Uret med lok med skador och glaset ersatt med plast.