Hallstämpeln daterad 1782. Mahognyfanér, tvådelad, vardera sida med två mässingshandtag, fem lådor med mässingskanter och runda låsskyltar samt draghandtag, snedklaff med innanför liggande inredning av 14 lådor, 6 fack, lucka. Längd 114, djup 55-92, höjd 107 cm. Nyckel finns.
Slitage, smärre repor, renoverad med bla enstaka lagningar, några sprickor samt någon saknad mässingslist.