SKRIVBORD, Karl-Johan, 1800-talets första hälft.
Fanerad i mahogny. Kopplade ben. Fem lådor. Skiva klädd i grönt konstläder. Nyckelbrickor i ben. Längd 165, bredd 85, höjd 77cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Blekt. Senare klädd skiva. Lös nyckelbricka medföljer. Sprickor. Fanerskador och bortfall.