MATBORD/BIBLIOTEKSBORD, art deco,"Charles", Axel Einar Hjort, samt STOLAR, 4+2, "Cronwall", Nordiska Kompaniet,1940-tal.
Ek. Rektangulär skiva på kopplade ben med balusterdockor. Skuren dekor. Längd 160 cm, bredd 80 cm, höjd 75 cm. Stolar, 4 st och karmstolar, 2 st, barockstil, ek och rotting, spiralvridna kopplade ben, stoppade sitsar klädda i grön textil fäst med tellikor. Samtliga brickmärkta Nordiska Kompaniet utom karmstolarna.
Ritningen för bordet daterad 1943, stolarna 1942.
Slitage. Repor. Rotting med skador. Bordets underrede med avslag, skador. Karmstolar ej brickmärkta.