Rund vid skål med två handtag, målad geometrisk dekor, 18,5 cm, höjd 6 cm.
Slitage, nagg, sprickor, smärre ifyllda delar som ersätter saknade skärvor, färgbortfall, omfattande lagningar.
Professorn i antika språk Gösta Sävlund.