GOLVUR, gustaviansk, sent 1700-tal.
Målat. Svängd form. Ljus emaljerad urtavla med sifferindex. Skuren dekor. Krönt av eldflamma. Pendel och två lod medföljer. Bredd 60. Djup 24. Höjd 217 cm.
Ej funktionstestat. Slitage. Repor och märken. Senare målning. Torrsprickor. Senare fötter. Maskstunget. Senare glas. Avslag på huv. Något slagen dörr.