Elefant i patinerad brons, hand på träställning i patinerad metall, sittande figur i lergods. Höjd inklusive sockel ca 12- 25 cm.
Bruksslitage. Samtliga delar med skador. Figur med lagning. Delar till elefant saknas troligen.