POKALER 6 st, Gunnar Cyrén, Orrefors, omkring 1970. Formgivna 1968. Emaljmålad dekor.
Klar kristallglasmassa med fasettslipat tjockt ben. Emaljmålad dekor av blommor, hästar, musicerande män och stuga. Signerade Orrefors Expo B 657-68, 660-68, 661-68, 662A-68, 4 st även Gunnar Cyrén. Höjd ca 17 cm.
En med obetydlig fotnagg på fotens undersida.