Vas, klotformad kanna, 1931, konturerat fat, 1925, Firma Svenskt Tenn. Klotformad kanna med svärtat handtag, 1935, Thorild. H 4-15.
Slitage och bucklor. Stötskador. En kanna saknar handtag.