Ek och benställning i bok. Utfällbara sammansatta skivor. Brännmärkt "Firma Karl Mathson, Värnamo, 1969". Längd tot utfällt: 242. B 110, h 63.
Slitage. Repor och fläckar. Mittlist saknas.