Urtavla med arabiska siffror. Diameter ca 50 mm. Kedjans längd ca 18 cm. Kedjans vikt ca 7 g.
Slitage, repor och märken. Löst glas. urtavla med fläckar. Smuts. Stötskador och bucklor. Gravyr. Ej funktionstestad.