SKRIVBORD, rokoko, 1700-tal.
Målat. En låda i sarg. Svängda ben, profilerade sarger. Längd 118. Bredd 68. Höjd 75 cm.
Senare målning och beslag. Omarbetat med senare låda. Repor och märken. Möjligen senare skiva. Någon infästning till skivan saknas.