Målade stommar med bronserade detaljer. Fast stoppade ryggar, sitsar och armlän, klädda med randigt tyg.
Bruksslitage, fläckar, mindre sprickor, skador. Visst färgbortfall, några lagningar, delvis ifyllda med färg. Något torr stoppning. En stol något vinglig.