Fanerad i olika träslag. Beslag i gulmetall. Fällbar klaff med bakomliggande låd- och fackinredning. Under tre lådor, över en låda. Stenskiva. Längd 84 cm, bredd 43 cm, höjd 118 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Märken. Beslag invändigt delvis bytta. Skiva med avslag och spricka i hörn.