Lätt svängande ben. Bordets diameter 150 cm. Fyra iläggskivor á 65cm samt en femte á 32 cm medföljer.
Bruksslitage, ställvis hårdare ytslitage. Fanerbortfall slagskador och repor. Synlig limlagning vid ena benet. Iläggskivor möjligen ej ursprunligt tillhörande samt med kraftigt avvikande färg och repor och fläckar.