Lätt utåtsvängande armlän. Mjukt stoppad, djuphäftad rygg och sits. Höjd 87 cm.
Bruksslitage, repor och fläckar. Klädseln med större synliga fläckar. Senare klädsel. Fotpallen med troligen senare tillagd bottenplatta.