Bemålad. Front med monogram samt år tal 1832. Välvt lock. Insida med med lädika. Längd 110 cm. Djup 58 cm. Höjd 66 cm.
Bruksslitage. Märken och repor. Torrsprickor. Färgslitage. Maskstunget. Låshus saknas. Nyckel saknas.