SKÅLFAT, 3 st, Wilhelm Kåge, "Argenta", Gustavsberg, omkring 1900-talets mitt.
Grön glasyr med silverdekor. Större fatet märkt "941", mindre fatet med blomsterdekor "1609", mindre fatet med dekor av banan märkt "1004". Diameter 20-29 cm.
Sedvanligt bruksslitage. Fatet med dekor av banan andra sortering.
Onko sinulla vastaava esine jonka haluat arvioituttaa?