KRYDDBURKAR, 11 delar, flintgods, tidigt 1900-tal.

Fem större burkar med lock för livsmedel: Potatismjöl, Frukt, Havregryn, Socker samt Katrinplommon. Fem mindre burkar med lock för kryddor: Ingefära, Kardemumma, Kryddpeppar, Nejlikor samt Kanel. Skärbräda. Dekor av bård med rosor i blått. H 27, 11 resp 29.

Lätt slitage. Flera delar med nagg.

Lähtöhinta
900 SEK