Fanerat i björk. Rund huv. Urtavla med arabiska siffror märkt "A Rafquist, Landskrona". Lod och pendel finns. Höjd ca 220 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Fläckar och märken. Sprickor, skador och bortfall. Ben saknas delvis, ej monterat. Något renoverat, kompletterat och lagat. Ej funktionstestat.