FIGURIN, parian, "Duktig Karl", Karl Hultström, tillverkningsår 1916-1926, signerad.
Höjd 9,5 cm.
Sedvanligt ytslitage. Mindre bränningssprickor på undersidan,varav en ifylld.
Enligt bok "Pariantillverkning vid Gustavsberg 1861 - 1977" av Carl-Olov Carenberg, tillverkades 59 st figuriner av denna typ.