Förgylld. Urhus uppburet av putti. Krön med duva, koger och fackla. Pelare i alabaster uppburen av fyrpassfot. Urtavla i emalj. Arabiska siffror. Målad dekor. Höjd 46 cm Nyckel finns.
Bruksslitage. Skador på urtavlan. Lagning på alabasterpelaren. Ej funktionstestad.