Målad. Tre lådor, beslag av mässing. Bredd 112. Bredd 47. Höjd 86 cm.
Senare målning. Renoverad och kompletterad med senare listbitar, pärlbård samt kannelyr och ben. Slitage, repor och märken. Delvis senare bakstycke. Nyckel saknas.