Björkfanerad, på svart sockel. Jalusi med bakomliggande utdragbara fack. Längd 50, bredd 40, höjd 145 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage, fläckar, repor och mindre fanerskador. Smärre spikhål. Jalusi kärvar.