MARC CHAGALL, färglitografi, 1962, signerad med blyerts, utgiven av Maeght, Paris.
"Le piège", 38,8 x 29 cm, bladstorlek 56,5 x 42 cm (Arches).
Missfärgad, kraftigt missfärgad efter passepartout, märken efter tejp i hörnen. Färgerna bleknade.
Bo och Margareta Lindhs samling, Stockholm.
Mourlot 355.