Fanerad med mahogny. Nedfällbar skrivklaff med bakomliggande skrivinredning. Två lådor under skrivklaff. Skiva av marmor. Beslag och fotavslutningar av mässing. Bredd 102. Djup 49. Höjd 124 cm. Nyckel finns.
Slitage, repor och märken. En listbit på gavel med lagning. Några torrsprickor.