GALLERSKÅL samt TEKANNA, stengods. Signe Persson Melin, Höganäs Studio, signerade, skålen daterad -90.
Gallerskål med genombruten dekor. Glaserad i chokladbrunt. Längd 26 cm, höjd 15 cm. Tekanna med kvadratisk form. Handtag med räfflad dekor. Celadonfärgad glasyr. Höjd 18 cm.
Bruksslitage.