Cylinderformad. På tre fötter. Infällda nödmynt, bla i mitten Öre SM, Karl XI, 1677. Gravyr med A.J Ståhlnacke, Örebro. Bland annat med påskrift "När förnuftet hvilar bröder, Och ej någon drufva blöder, Då gör snuset hjärnan säll". Diameter 16, höjd 6cm.
Slitage. Repor. Anlöpningar. Märken.