Målat. Beslag av mässing. Överdel med vitrin. Underdel med en låda i sarg och dörrar. Bredd 98. Djup 38. Höjd 197 (med krön 225 cm). Nyckel finns.
Senare målning. Repor och märken. Senare beslag. Krön med skador.