VINKYLARE/YTTERFODER, Skultuna bruk. Jugend, 1900-talets första kvartal.
Koppar med dekor av stiliserade kottar i bård av mässing. Stämplad SKULTUNA 1611 No 272 R.7. Höjd ca 22 cm.
Bruksslitage. Invändigt spår av användning.