HÖRNSKÅP, allmoge, Gustaviansk, Hälsingland.
Över- och underdel med dörr och bakomliggande hyllplan. Dekor av bland annat speglar med räfflade romber. Längd ca 141, djup ca 83, höjd ca 226 cm. Nyckel finns.
Slitage, repor och stötmärken. Mindre stötskador med avslag och pigmentbortfall. Har tidigare varit hopbyggd med vägg, nu med senare bakstycken. Nyckel fungerar ej i underdel.