Vitmålad. Rak rygg och sidor med spjälor, avslotade med knoppar i hörnen. Runda nedåt avsmalnande ben med hörnfleuroner. Stoppade sits med lös dyna, kuddar och pölar. Längd 200, bredd 70 cm, hövd 93 cm.
Slitage. Repor. Färgbortfall. Senare bemålning. Skev.