Ekfanerat. Kvadratisk form, glasade sidor och dörr. Toppskiva i plywood. Raka ben. Bredd 64, djup 64, höjd 122 cm.
Slitage, smärre skador. Toppskivan fuktskadad med sprickor och fläckar. Delar av fanér samt nederhylla med fuktfläckar.