KAFFEKANNA samt TALLRIK, porslin, okänd tillverkare resp Meissen, Marcolinis-period(1774-1814).

Vitt porslin med gulddekor, fat med tryckt dekor av figurscen. Kaffekanna, höjd ca 25 cm, fatets diameter ca 24 cm. Kaffekanna med Meissenliknande märkning, troligen 1800-talets andra hälft.

Nagg. Slitage.

Lähtöhinta
2 000 SEK