SYBORD, Bertil Fridhagen, Bodafors, 1960-tal.
Benställning av ek. Skiva och underliggande hylla i teak. Skiva med uppfällbara klaffar. Låda underskiva samt utdragbar korg. Brännmärkt 1961. Längd 121. Bredd 60. Höjd 57 cm.
Slitage. Repor och märken. Fanerskada på skivans kant. Skiva med fläckar. Korg med bristningar.