GLASSERVIS, 8 delar, "Maja", Eva Englund, Orrefors, 1900-talets sista kvartal.
4 kupformade vinglas, 2 skålar på fot, 1 vas och 1 ljusstake. Handmålad dekor av blommor och blad. Etikettmärkta. Högsta skålens höjd 18 cm och diameter 17,5 cm upptill.
Smärre bruksslitage.