Grönmålat träfodral med rik dekor av bla putto rocailler. Urtavla med romerska siffror, märkt "CHARLES LE ROY A PARIS". Urverk märkt "Ch Le Roy Paris". Höjd 71 cm. Pendel finns. Nyckel finns.
Slitage, märken, anlöpningar, repor. Ej funktionstestad. Lösa delar. En dekordel saknas.