BORDSLAMPA, brons, art déco, 1920-tal.
Rund sockel med dekor av havsjungfrur på delfiner. Stående kvinna. Ställbar rund skärm åt sidan. Höjd ca 37 cm.
Ej funktionstestad. Repor och märken. Ytskikt med slitage.