IVAR MORSING, olja på duk, signerad och daterad 1949.
"Mor och dotter, Taormina" 53,5 x 72 cm.
Sedvanligt ytslitage, fläckar.
Borås Konsthall 3-24 april 1949 "Birger E:som Birger, Eric Elfvén, Liss Eriksson, Knut-Erik Lindberg, Ivar Morsing" Utställningsfolder medföljer.
Publicerad med bild i Borås Tidning 2 april 1949