Fanerad i bland annat masurbjörk. Rektangulär skiva på svängda ben. Utdragslåda. Dekor av förgyllda beslag. Längd ca 46, bredd ca 32, höjd ca 67 cm.
Slitage, repor och stötskador med materialbortfall. Renoverad och kompletterat med bland annat senare skiva och senare faner. Nyckel saknas.